İLO VE ÇSGB TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN İSG PROFESYONELLERİNİN EĞİTİM PROGRAMLARININ GÖZDEN GEÇİRİLMESİ PROJESİ

  • Yazının Tarihi: 19 Aralık 2017
  • Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş:
  • Googleda Paylaş
  • Twitterda Paylaş
  • Facebookta Paylaş

İLO VE ÇSGB TARAFINDAN YÜRÜTÜLEN İSG PROFESYONELLERİNİN EĞİTİM PROGRAMLARININ GÖZDEN GEÇİRİLMESİ PROJESİ

Değerli Meslektaşlarım,

İSAG, İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği olarak İLO (Uluslararası Çalışma Örgütü) tarafından gerçekleştirilen “İSG Profesyonellerinin Eğitim Programlarının Gözden Geçirilmesi” projesine katıldık. İLO ve ÇSGB tarafından gerçekleştirilen İSG profesyonellerine yönelik anket çalışmasının sonuçlarının değerlendirildiği ve İSG Profesyonellerinin mesleki gelişimlerinin sağlanması ve saha uygulamalarında başarılı olunması için gerekli eğitimler ve yöntemlerine yönelik görüşlerin bildirildiği çalıştayda iş güvenliği uzmanlarının mesleki sorunlarını gündeme getirmiş bulunuyoruz.

İLO ve ÇSGB tarafından gerçekleştirilen anket çalışmasına dört binden fazla iş güvenliği uzmanı katılırken yaklaşık 196 işyeri hekiminin katıldığı yönünde bilgi almış bulunuyoruz.Yapılan anket sonuçlarına göre eğitim konusunun ayrıntılı olarak ele alınması çalışması yapılmıştır.

Toplantı geleninde herkesin ortak görüşü İSG eğitimlerine ulusla bir standart getirilmesi, saha uygulamalarına yönelik eğitimlerin artırılması sektörel eğitimlere geçilmesi, yenileme eğitimlerine ağırlık verilmesi gibi konular ağırlık kazanmıştır.

İSAG olarak iş güvenliği uzmanlarının yaşadığı sorunlara ve çözümlerine yönelik görüşlerinizi dile getirmiş bulunuyoruz. İş güvenliği uzmanlarının hukuki olarak sorumluluklarının işverene bildirim yapıldığı an son bulduğunu, OSGB’lerin İSG sisteminde oluşturduğu problemleri, İş güvenliği uzmanlarının sayısının ihtiyaçtan çok daha fazla olduğunu ve uzaktan eğitim programlarının kapatılmasını ya da yılda 20-30 kişi ile sınırlandırılmasını, işyeri hekimlerinin saha uygulamalarında daha aktif olmalarını ve işyeri hekimlerinin mesleki eğitimlerin geliştirilmesinin tıpkı iş güvenliği uzmanlarında olduğu gibi daha nitelikli hale getirilmesinin önemini ve iş güvenliği uzmanlarının işyerindeki uygunsuzlukları devlete bildirim zorunluluğunun kaldırılmasının gerekliliğini üzerine basa basa dile getirdik.

İş güvenliği uzmanlarının mesleki gelişimleri ve meslek hakları için verdiğimiz mücadeleye ilerleyen günlerde yapacağımız çalışmalarla devam edeceğiz. Saygılarımla

Levent Kavlak
İSAG İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Derneği
Yön.Krl. Bşk

İSAG facebook sayfası adresi:
https://www.facebook.com/pages/İSAGİş-Sağlığı-ve-Güvenliği-Profesyonelleri-Derneği/873840019297524

İSAG facebook grubu adresi
www.facebook.com/groups/leventkavlak

YouTube İSG Video Adresi:
www.youtube.com/channel/UCXbTICX72rL8yILCdDUDqmA

instagram:
https://www.instagram.com/levent_kavlak/

twitter:
www.twitter.com/leventkavlak1

linkedin:
http://www.linkedin.com/pub/levent-kavlak/77/9a7/193

www.isag.org.tr

leventkavlak1@gmail.com

GSM:532 232 91 05

Bir Yorum Yazın